Korzyści zakupu samochodu używanego

Jednym z głównych problemów na rynku wtórnym samochodów jest ich niepewna historia. Sytuacje, w których oferowany jest nam samochód o wątpliwej historii – powypadkowy, popowodziowy czy też mocno wyeksploatowany wcale nie są rzadkie. Oferowana przez nieuczciwego handlarza książka serwisowa wcale nie musi być gwarancją bezpieczeństwa zakupu gdyż w wielu przypadkach mogą one nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Ryzyko przykrego rozczarowania jest tym większe, im większą  kwotę planujesz wydać na zakup swojego przyszłego samochodu. Jakie  zalety więc przemawiają na korzyść zakupu używanego samochodu osobowego lub pojazdu użytkowego? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Niższa cena samochodów używanych

Zanim pojazd pojawi się na rynku samochodów używanych, znaczna część jego amortyzacji już się dokonała i zapłacił za nią poprzedni właściciel. A więc, najbardziej oczywistą różnicą pomiędzy samochodami używanymi, a nowymi jest ich cena. Używane auta zawsze będą tańsze od tych, fabrycznie nowych samochodów i nie mamy na to żadnego wpływu. Aczkolwiek, w niektórych przypadkach, używane pojazdy mogą być droższe niż nowe samochody innej marki, modelu czy rocznika. Nowe auto to wydatek kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak rosnąca świadomość ekonomiczna Polaków sprawia, że auta używane wybieramy nawet wtedy, gdy stać nas na samochody z salonów. Dlaczego? Bo to się po prostu opłaca. Tańszy używany pojazd posłuży nam w ten sam sposób, co nowy model. Co więcej, względna przewaga niższej ceny używanego samochodu sprawia, że w niższej cenie możemy dostać ładniejszy model z lepszym wyposażeniem lub mocniejszym silnikiem. W przypadku, gdy samochód nie jest narzędziem pracy przynoszącym zyski, a jedynie środkiem lokomocji, z którego korzystamy sporadycznie, zakup niedrogiego używanego samochodu to korzystne rozwiązanie. Tańszy samochód pozwoli Ci zaoszczędzić tysiące złotych, które możesz wydać na coś innego. A jeśli przy zakupie nowego auta posiłkował się będziesz kredytem lub pożyczką, zapłacisz znacznie niższą miesięczną ratę niż w przypadku nowego odpowiednika, który z pewnością wymagał będzie spłaty zdecydowanie większych odsetek w dłuższym terminie.

Wolniejsza amortyzacja

Prawdopodobnie nie raz słyszeliście, że nowe samochody bardzo szybko się amortyzują. Niektóre dane pokazują, że samochody potrafią stracić aż 10% swojej wartości w pierwszym miesiącu i od 20% do nawet 40% po pierwszym roku. Po osiągnięciu tych początkowych spadków amortyzacja przebiega już nieco wolniej. Dlatego też zakup samochodu, który ma zaledwie rok lub dwa lata, pomoże uniknąć największego obniżenia wartości użytkowanego auta. Poza tym nabycie takiego pojazdu niesie ze sobą kilka dodatkowych korzyści. Po pierwsze, kiedy dokonamy zakupu całkiem nowego samochodu, możemy znaleźć się pod sporą finansową kreską już niemal natychmiast po wyjechaniu autem z salonu, gdyż oznaczać to będzie, że jesteśmy winni większą kwotę kredytu niż wasz obecnie nowy samochód jest wart. Z kolei bardziej rozemocjonowane osoby będą mniej obciążone psychiczną deprecjacją, nie martwiąc się o pierwsze wgniecenie karoserii na parkingu lub odprysk na lakierze, ponieważ są szanse, że poprzedni właściciel auta zadbali o to za nas. Innym problemem związanym z zakupem całkiem nowego pojazdu jest to, że nawet jeśli sprzedamy go zaledwie po roku, odzyskamy zdecydowanie mniej  „zainwestowanych” środków. Kupując zaś używany samochód proporcje te odwracają się , dzięki czemu możemy zatrzymać nieco więcej pieniędzy przy jego odsprzedaży.

Niższe stawki ubezpieczenia

Podobnie jak w przypadku pozyskiwania środków na zakup samochodu, na stawki ubezpieczenia wpływ będzie miał jego wiek. Firmy ubezpieczeniowe ustalają składki na podstawie szacunkowej kwoty, jaką będą musiały zapłacić, w przypadku kiedy złożymy wniosek o odszkodowanie
po zaistniałej kolizji. Dlatego też ubezpieczenie samochodu używanego zwykle będzie tańsze. Ubezpieczając samochód używany, z pewnością dużo łatwiej będzie nam również zrezygnować z kompleksowej ochrony AC, przez co w rezultacie kierowcy często zapłacą niższą stawkę ubezpieczenia. Należy mieć jednak na uwadze to, że podstawowe ubezpieczenie nie pokryje w takim przypadku kosztów naprawy twojego samochodu w razie stłuczki. Kiedy pojazd ma niższą wartość rynkową, ubezpieczenie go kosztuje zdecydowanie mniej. Podobnie sprawa ma się z wiekiem jego użytkownika. Jeśli masz niewiele ponad dwadzieścia lat, a samochód zarejestrowany jest wyłącznie na ciebie, stawka ubezpieczenia będzie odpowiednio wysoka, właśnie ze względu na niski wiek. Możemy, więc zaoszczędzić pieniądze, kupując i ubezpieczając samochód używany zamiast nowego.

Łatwiejsze niż kiedykolwiek poznawanie historii samochodu

Nieznajomość historii używanego pojazdu to jedna z najczęstszych powodów rezygnacji z zakupu używanego samochodu. W obecnych czasach zdecydowanie łatwiej jest jednak poznać przeszłość samochodu, uzyskując stosowne raporty. Raport historii pojazdu, który znajdziemy choćby w bazie danych CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), może pokazać nam m.in.:

-informacje o tym ilu pojazd miał właścicieli,

-informacje o szkodach i kolizjach,

-historię konserwacji i napraw,

-informacje o wezwaniach serwisowych samochodu,

– informacje czy pojazd był kradziony.

Znajomość historii pojazdu nie powinna zastępować zwykłego przeglądu stanu technicznego przed zakupem wykonanego przez mechanika w niezależnym warsztacie samochodowym, co już na wstępie pozwoli wyeliminować problematyczny model samochodu z propozycji, zanim stracimy czas i pieniądze.

Będziesz wiedział, jakich problemów unikać

Gdy samochód, którym jesteś zainteresowany jeździ po drogach już od kilku lat, można zasięgnąć informacji o jego niezawodności. Rankingi i recenzje używanych samochodów zawierają informacje o całkowitych kosztach posiadania (np. raporty usterek i spalania paliwa), dzięki czemu będziemy mogli uniknąć modeli, które są drogie w eksploatacji na dłuższą metę i znaleźć te, których posiadanie będzie tańsze. Znajdziemy w nich również dane dotyczące niezawodności poszczególnych egzemplarzy samochodów, które opierają się na problemach zgłoszonych
w poszczególnych latach użytkowania.

Potencjalni nabywcy mogą również przeglądać fora internetowe właścicieli konkretnych modeli pojazdów, aby dowiedzieć się o problemach, z którymi borykają się obecni właściciele. I choć tak naprawdę we wszystkich pojazdach znajdziemy większe lub mniejsze mankamenty, na forach internetowych właścicieli można znaleźć najpopularniejsze awarie np. skrzyni biegów, koszty poważnych remontów lub problemy z korzystaniem z niektórych funkcji.

Nie musisz czekać na samochód

W okresie pandemii sprzedaż nowych samochodów znacząco spadła, a wiele koncernów wstrzymało na jakiś czas produkcję. Sytuacja ta trwa praktycznie do dzisiaj i dodatkowo kryzys pogłębił konflikt w Ukrainie. W związku z tym na dostawę nowego samochodu będziesz musiał poczekać kilka miesięcy a w niektórych przypadkach nawet rok. Używany samochód jest dostępny praktycznie od ręki.

Czy warto więc wybrać samochód używany?

Podczas gdy używane samochody są zwykle tańsze — przynajmniej na początku — możesz nie uzyskać wszystkich potrzebnych funkcji pojazdu bez pewnych kompromisów Aczkolwiek ostatecznie to samochody nowe bardzo szybko się amortyzują, przez co rozsądniejszym wyborem okazuje się samochód używany, który ma zaledwie rok lub dwa. Pamiętajcie, że zakup nowego lub używanego pojazdu nie jest wyłącznie decyzją finansową. Jeśli nie ma więc konkretnego powodu, dla którego zakup nowego samochodu okazałby się lepszą decyzją finansowa, postawienie na niższą cenę ale wciąż wysoką wartość użytkową pojazdu, stoi po stronie samochodu używanego.

Samochód to spory koszt i ważne jest, aby wcześniej przeprowadzić odpowiednie rozeznanie, by upewnić się, że dokonujemy najlepszego wyboru w swojej obecnej sytuacji. Zarówno zakup nowych jak i używanych czterech kółek ma swoje zalety. Najważniejszą rzeczą jest wybór pojazdu, który mieści się w naszym budżecie.