Samochód nowy czy używany? Który z nich lepiej wybrać?

Kiedy twój stary samochód łapie ostatnie tchnienie na poboczu drogi, z pewnością wkrótce staniesz przed poważną decyzją jego zmiany. Przed zakupem samochodu, przyszli właściciele  znajdować się mogą w odmiennej sytuacji materialnej. Różne też będą preferencje co do tego, czego będziemy oczekiwać od swojego przyszłego pojazdu. I właśnie wtedy, być może najważniejszym pytaniem, które będziesz musiał sobie zadać, będzie brzmieć: kupić nowy czy używany samochód?

Możesz wychodzić z założenia, że nowy, lśniący samochód z pewnością byłby dla ciebie najlepszym wyborem, jednak wtedy pojawia się twój wszystkowiedzący znajomy i stwierdza, że zakup auta używanego będzie rozsądniejszym rozwiązaniem. Podejmując tę decyzję, należy jednak wziąć pod uwagę kilka różnych czynników — różnice w cenach, finansowaniu, wydajności, kosztach ubezpieczenia, niezawodności, a nawet ogólne wrażenie z zakupu auta mogą mieć duży wpływ na to, jaką ostatecznie decyzję podejmiesz. Ten artykuł pomoże ci w dokonaniu właściwego wyboru, przed którym może aktualnie stoisz. Zapraszamy zatem do lektury, która jest swego rodzaju rozprawką na temat zakupu nowego i używanego samochodu. Przedstawimy niektóre zalety oraz wady każdego z nich, co pomoże wam zdecydować, który z nich będzie najbardziej odpowiedni.

Korzyści z zakupu nowego samochodu

Kierując się nabyciem kolejnego samochodu, kusząca może okazać się propozycja zakupu nowych czterech kółek i oczywiście jest to całkowicie zrozumiałe. Zakup nowego samochodu niesie ze sobą kilka korzyści związanych nie tylko z samym wyglądem. Nie da się zaprzeczyć urokowi zupełnie nowego samochodu, począwszy od zapachu czystego wnętrza, po błyszczący lakier, aż do zachwytu sąsiadów czy znajomych kiedy zobaczą go po raz pierwszy. W naszej kulturze konsumenckiej nowy samochód jest niezaprzeczalnym symbolem statusu, który informuje otoczenie, że właśnie przybywacie. Wielu kierowców uważa, że posiadane auto odzwierciedla nasz status społeczny. To przyjemne uczucie, kiedy nabywamy wymarzony samochód i jesteśmy z niego po prostu dumni. Często za sprawą nowego pojazdu zmieniamy swój wizerunek w oczach innych ale też i swoich. Poza kosmetyką nowy samochód ma też inne zalety. Oto niektóre korzyści, które niesie ze sobą zakup całkiem nowych czterech kółek.

Ochrona gwarancyjna

Bez względu na to, na jaki samochód się zdecydujesz, możesz spodziewać się, że w końcu coś w twoim samochodzie się zepsuje albo wymagało będzie wymiany — to nieuniknione. Kupując nowy samochód, zazwyczaj otrzymujesz gwarancję, która obejmuje zarówno wady fabryczne, jak i materiałowe, ujawniające się podczas normalnego użytkowania. Gwarancja bardzo często jest jednym z ważniejszych czynników, które właśnie skłaniają kierowcę do wyboru auta fabrycznie nowego. Bez wątpienia zabezpiecza właściciela pojazdu na wypadek awarii, jednak należy być świadomym, że bezpłatna naprawa nie jest możliwa w stu procentach przypadków. Niektóre pojazdy są teraz objęte gwarancjami, w których zawierają się najdroższe elementy układu napędowego samochodu do przebiegu ponad 300.000 kilometrów. Zatem koszt naprawy nowego samochodu może być niższy, przynajmniej przez pierwsze kilka lat. Zanim pojazd zacznie wymagać poważnych napraw i konserwacji, możesz zdecydować się na jego sprzedaż.

Niezawodność i bezpieczeństwo

W większości nowe samochody osiągają dobre wyniki w zakresie niezawodności. Jeśli jednak coś w naszym nowym samochodzie pójdzie nie tak, prawdopodobnie objęte zostało gwarancją producenta. Zakup nowego pojazdu oznacza również brak obaw, co do tego, że samochód był użytkowany oraz w jaki sposób eksploatowano go przed nabyciem.

Bezpieczeństwo pojazdów zmieniło się drastycznie na przestrzeni lat, a dziś nowsze samochody są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki zaawansowanej inżynierii, dogłębnym badaniom i analizie danych o wypadkach, nowsze pojazdy są konstruowane lepiej i mają więcej funkcji bezpieczeństwa, które uchronią jego użytkownika podczas zdarzenia drogowego. Zaawansowane technologie, które pojawiły się w ostatnich latach, zapewniają różne opcje bezpieczeństwa — samemu można decydować, które funkcje najlepiej zapewnią zarówno tobie jak i twojej rodzinie bezpieczeństwo na drodze.

 

Mniejsze zużycie paliwa

Producenci nowych modeli samochodów cały czas starają się poprawiać ich osiągi i wydajność — czy to podczas produkcji silników gwarantujących niższe zużycie paliwa, produkcji lżejszych pojazdów przy użyciu nowych materiałów, czy też poprzez ciągłe uzyskiwaniu większej mocy z mniejszych pojemności silników. Z biegiem czasu zużycie paliwa w samochodach stale się zmniejsza, a nowe samochody zazwyczaj oferują najwięcej przejechanych kilometrów na pełnym baku paliwa spełniając przy tym najnowsze normy dotyczące efektywności paliwowej. Niektóre spośród nowych pojazdów wyposażone są chociażby w funkcje, takie jak system „Start Stop”, aby zwiększyć ich wydajność w okresach dużego natężenia ruchu. Z pewnością będzie to korzystne dla kierowców, spędzających sporo czasu za kierownicą lub tych obawiających się niekorzystnego wpływu swojego pojazdu na środowisko naturalne.

Dłuższa żywotność nowych samochodów

Wiele osób użytkuje swoje pojazdy przez okres od pięciu do dziesięciu lat, więc jest to zdecydowanie długoterminowe zobowiązanie. Kupując nowy samochód bez przejechanych jeszcze kilometrów, możesz oczekiwać, że wytrzyma o wiele dłużej niż samochód używany z dużo większym przebiegiem kilometrów. Jeśli więc szukasz pojazdu ukierunkowanego na długowieczność, być może lepszym wyborem będzie właśnie zakup nowego samochodu. Oczekuje się, że dzisiejsze pojazdy przetrwają około 300 000  — 500 000 tysięcy kilometrów. Ponadto niektóre nowe samochody, głównie te pochodzące od luksusowych marek, obejmują bezpłatną planowaną konserwację przez określony czas lub przebieg kilometrów. Samochód używany z kolei w momencie nabycia prawdopodobnie będzie miał spory przebieg, co może skrócić jego dalszą żywotność. Kupując taki właśnie samochód, istnieje ryzyko, że będziesz musiał go wymienić raczej prędzej niż później, co może zwiększyć koszty zakupu pojazdu.

Nowsza technologia

Podobnie jak w przypadku osiągów, istnieje również różnica w poziomie technologii i funkcji pomiędzy tym, co można znaleźć w nowych pojazdach i samochodach używanych. Niezależnie od tego, czy są dostępne w opcji standardowej, czy jako opcjonalne dodatki, dzisiejsze pojazdy są wyposażone w pełni zintegrowane systemy informacyjno-rozrywkowe. Ulepszona technologia może ułatwić podłączenie smartfona, słuchanie muzyki lub znalezienie drogi za pomocą GPS. Niestety samochody używane nie będą tak zaawansowane technologicznie, jak samochody nowszych generacji. Producenci samochodów nieustannie opracowują nowe rozwiązania, aby uczynić pojazdy bezpieczniejszymi i wygodniejszymi. Kupując samochód, który ma już dobrych kilka lat, z pewnością tracisz wiele z najnowocześniejszych funkcji. Zakup nowego pojazdu to najlepszy sposób, aby zagwarantować sobie, wyposażenie w nowoczesną technologię. Dostępnych jest również więcej opcji hybrydowych, co może zmniejszyć koszty, wydawane na paliowo  w czasie codziennych podróży.

Lepsze finansowanie

Nowe samochody zazwyczaj są znacznie droższe od ich używanych odpowiedników. Aby uatrakcyjnić zakup auta, dealer bądź producent może również zaoferować finansowanie nowego samochodu przy niższym oprocentowaniu, co może obniżyć wysokość odsetek spłacanych przez cały okres kredytowania. Niektórzy dealerzy oferują nawet bez odsetkową pożyczkę na nowe samochody. W ciągu pięcioletniej pożyczki kilka procent może stanowić różnicę w wysokości kilku tysięcy złotych.

Chociaż nie znajdziesz bezodsetkowych pożyczek na zakup używanego samochodu, to nadal możesz znaleźć dobre opcje pożyczki lub kredytu konsumpcyjnego za pośrednictwem lokalnego oddziału banku. Używany samochód może kosztować Cię więcej przy eksploatacji i konserwacji , ale z kolei zapłacisz mniej odsetek od kredytu, oczywiście w przypadku kiedy za samochód zapłaciłeś gotówką. Należy więc wziąć pod uwagę wszystkie zmienne podczas obliczania kosztów zakupu nowego samochodu w porównaniu do używanego.

Który jest odpowiedni dla nas?

Nie ma sztywnej reguły, która powie nam, czy powinniśmy kupić samochód nowy czy używany. Jak widać, oba warianty mają swoje wady i zalety. Przede w wszystkim wiele zależy od tego, jaki konkretnie model samochodu chcemy kupić. Niektóre z nich tracą na wartości znacznie szybciej niż inne. Kolejną kwestią jest to, jaki rodzaj finansowania możesz uzyskać. Oprocentowanie 0% oferowane przez niektórych dealerów może być kuszące, a symulacje finansowe mogą wskazać, że zakup nowych czterech kółek może mieć większy sens. Dobrą zasadą jest to, że samochód powinniśmy  być w stanie spłacić całkowicie w ciągu trzech lat. Jeśli nie stać nas na spłatę w tym terminie, najprawdopodobniej nie stać nas na samochód.