Jak odpowiednio zapakować komputer lub telewizor?
Czemu tak ważne jest odpowiednie zapakowanie przesyłki?
W dobie dzisiejszego dostępu do różnego rodzaju sklepów stacjonarnych i tych online, nie raz i nie dwa zdarzało się nam kupić nowy telewizor z dostawą do domu i zwrócić uwagę jak wyglądają opakowania do transportu telewizorów. Może np. sprzedawaliśmy nasz stary komputer na jakiś serwisie ogłoszeniowym i musieliśmy szukać informacji jak odpowiednio go zapakować i zabezpieczyć przed zniszczeniami, transport tego towaru przebiegł bez problemowo. Być może zdarzyło nam się również dostać przesyłkę, która była źle spakowana, co doprowadziło do zniszczenia naszego zakupionego towaru. Następne były ciągnące się reklamacje i prośby o zwrot pieniędzy czy wymianę przedmiotu.
Tak więc widzimy , że taka wiedza niekiedy bywa przydatna i możemy dzięki niej zaoszczędzić sobie trochę kłopotów i nerwów.
Jak więc odpowiednio pakować telewizory?
Najważniejszą częścią do zabezpieczenia jest matryca LCD. Powinna być ona odpowiednio chroniona przez najlepiej podobnej wielkości kawałek styropianu lub przynajmniej przez gruby karton. Tył telewizora, gdzie zazwyczaj znajdują się wszystkie wejścia najlepiej ochronić poprzez folię bąbelkową. Istotne jest również odpowiednie zapakowanie kabli w kłębek, ponieważ poplątane i powyginane mogą ulec uszkodzeniu lub zgubieniu. Bardzo przydatne przy np. sprzedaży używanego telewizora jest, jeśli posiadamy karton, w którym był zakupiony lub inny bardzo podobny, ponieważ to również będzie stanowić dodatkowy punkt bezpieczeństwa.
Dużą rolę gra również stabilne umieszczenie telewizora w środku transportu, którym będziemy go przewozić, aby się nie kołysał i nie przewracał. Ludzie trudniący się dostarczaniem tego typu towarów posiadają w samochodach dostawczych specjalne uchwyty i pasy stabilizujące.
Przygotowanie komputera do przesyłki
Ważną kwestią są również odpowiednie opakowania do transportu monitorów i całego sprzętu komputerowego. Przewóz komputera jest bardzo skomplikowaną operacją, ze względu na różnorodność sprzętu m.in. klawiaturę, drukarkę czy kamerkę i ich odporności na uszkodzenia.
Niemal bliźniaczo jak przy telewizorze wygląda sytuacja z monitorem komputera, musi on być obowiązkowo zabezpieczony przed wszelakimi wstrząsami.
Jeśli brakuje nam kartonu i styropianu, do zabezpieczenia mogą się nadać: kołdra, pianka czy warstwa folii bąbelkowej. Poza zabezpieczeniem sprzętu przed uszkodzeniami i wstrząsami, dobrym i trafnym pomysłem będzie ochrona przed temperaturą (ujemną lub dodatnią) albo wilgocią. Bezsprzecznie należy także zabezpieczyć wszystkie części komputera przed zalaniem czy dostaniem się śniegu. Dlatego też nalega się , by stosować folie i worki.
Inne ważne kwestie zapakowania towaru
Co do kwestii staranności pakowania to powinno ono być zrobione profesjonalnie i nie „na odwal”.
Sprzęt ten jest bardzo drogi i cenny, dlatego też wymagana ogólnie przyjęta staranność.
Poza samym zapakowaniem ważne jest odpowiednie opisanie i oznaczenie paczki z informacją o delikatności towaru oraz naklejenie na paczce tzw. strzałki, czyli odpowiedniego ustawienia podczas transportu.