Fronty na płycie MDF

Płyta MDF to coraz bardziej popularny produkt drewniany wytworzony przez człowieka. Materiał ten powstaje w wyniku rozbicia drewna na drobne włókna, następnie miazga drzewna zostaje zmieszana z żywicą, a potem całość poddana jest wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu. Wszystko to po to, aby można było skompresować i upiec włókna w nowy, trwały panel.

Płyta MDF pojawiła się na rynku już jakiś czas temu jako alternatywa dla produktów wykonywanych z litego drewna w latach 80. Odpowiednio uszczelniona płyta MDF (w całkowitym przeciwieństwie na przykład do drewna twardego lub miękkiego), jest zupełnie odporna na tak zwane naturalne rozszerzanie się i kurczenie pod wpływem wilgoci, różnych warunków pogodowych oraz zmian temperatury.

Ponieważ płyta MDF jest odporna na te wszystkie wahania, raczej nie ulega zniekształceniu wraz z upływem czasu, rzadziej też zdarza się jakiekolwiek wypaczenie lub wygięcie. Dlatego odpowiednia produkcja płyty MDF skutkuje niezawodnie gładką i właściwie wolną od wszelkich skaz powierzchnią umożliwiającą równomierne wchłanianie się farby czy kleju przez wszystkie drzwi szafek lub fronty szuflad.

Materiał ten nie dość, że jest wystarczająco trwały, aby oprzeć się wypaczeniom spowodowanym rozszerzaniem się i kurczeniem, to na dodatek ma możliwość wyeliminowania problemu słabej konsystencji i wad. Ponadto, płyta MDF staje się coraz bardziej przyjazna dla środowiska, dzięki postępom w zakresie zrównoważenia środowiskowego, uzyskiwania coraz wyższej jakości materiału, szybszych metod produkcji oraz nowych stylów i kombinacji.

Płyta MDF może być także dostępna w specjalnych wariantach, które są odporne na wilgoć. Tego typu płyty są odpowiednio zaprojektowane, aby wytrzymać wysoki poziom wilgoci występujący na przykład w łazience lub kuchni. Elementy szafek wykonane z płyty MDF (na przykład fronty) są idealnym elementem wyposażenia łazienki, dzięki temu, że są odporne na wilgoć.

Koszt frontów wykonanych z płyty MDF może różnić się od siebie w zależności od rozmiaru i stylu. Fronty do szafek z płyty MDF są jednak zdecydowanie tańsze niż ich odpowiedniki wykonane z litego drewna. To sprawia, że będą idealnym wyborem na przykład dla właścicieli domów szukających sposobów na rozciągnięcie budżetu remontowego.