Jakie samochody w Polsce są modne?

Dlaczego kupujemy samochody, chcąc by również były modne?

Wielu z nas Polaków, żyło jeszcze w czasach, w których posiadanie auta było dobrobytem.
Czas oczekiwania na samochód z przydziału był długi, ale moment odbioru kluczyków do wymarzonego samochodu zazwyczaj wynagradzał te niedogodności.
Dziś możemy sobie kupić taki samochód jaki chcemy, jeśli tylko posiadamy odpowiednią sumę pieniędzy. Na nasz wybór ma wpływ wiele czynników np. wydajność, kolor czy tym, jakim paliwem jest napędzany. Myślę, że nie przesadnym stwierdzeniem będzie, że na wybory dużej części z nas ma wpływ panująca moda. Jako ludzie często mamy potrzebę atencji i bycia podziwianym, dlatego też chcemy by nasz samochód był modny i wzbudzał zazdrość sąsiadów.

Samochody, jakiego koloru kupujemy najczęściej?

Wśród kolorów naszych samochodów już od 10 lat, stawce przewodzi biały kolor. Jest on szczególnie lubiany na kontynencie azjatyckim, afryka -ńskim i południowo-amerykańskim.
Europa najchętniej wybiera natomiast szare auta. Uściślając, trzy średnio najchętniej wybierane kolory pojazdów samochodowych w kolejności rosnącej to: szare (15 proc.), czarne (19 proc.) i białe (38 proc.)

Najpopularniejsze rodzaje nadwozi w Polsce

Polacy często różnią się opiniami na wiele tematów, często nadwozia ich samochodów mają podobnie. Jest to spowodowane miejscem zamieszkania i ukształtowaniem terenu, jak również zwykłym ludzkim zamiłowaniem do długich, albo krótkich, dużych, albo kompaktowych aut.
Wśród rodzajów nadwozi uwzględniając dwie dekady XXI wieku, możemy zauważyć rosnące zainteresowanie pojazdami typu SUV. Jest to obecnie najchętniej kupowany typ nadwozia wśród nowych samochodów. Na drugim miejscu, z odwrotną tendencją znajduje się hatchback.
Na podstawie tylko tych dwóch nadwozi możemy wysnuć wniosek, że Polacy z biegiem lat zaczęli uważać za lepsze większe i masywniejsze auta od mniejszych i bardziej kompaktowych.
Trzecie miejsce jednak już z dość dużą stratą zajmuje kombi, które w ostatnich latach jest na minimalnym plusiku. Kolejne trzy istotne przykłady, od lat notują spadki, a są tą nadwozia typu: sedan, kombivan i van.

Najchętniej kupowane marki aut i konkretne serie pojazdów samochodowych

Polacy są kojarzeni z zamiłowania do kupna niemieckich samochodów. Wielu z naszych rodaków upodobało sobie solidność tych pojazdów. To jednak nie przedstawiciel jednej z niemieckich marek wśród nowych aut sprzedaje się obecnie najlepiej.
Liderem zestawienia za pierwsze półrocze obecnego roku 2021 jest Toyota, której popularność rośnie i trafia w gusta, nas Polaków. Kolejnymi pozycjami w rankingu najlepiej sprzedających się nowych egzemplarzy jest Skoda i Volkswagen, które przekroczyły 20 tys. rejestracji.
Uwzględniając ten sam okres, należy wymienić serie marek nowych samochodów, które sprzedają się najlepiej. Dwa pierwsze miejsca zajmują samochody japońskiego producenta: Toyoty, a konkretnie znane i cenione od lat Toyota Corolla i Toyota Yaris, których sprzedało się odpowiednio ok. 12 tys. szt. i ok. 9 tys. szt. 3 miejsce zajmuje Skoda Octavia z ok. 8500 sprzedanych egzemplarzy.