Praca kierowcy lawety – co należy wiedzieć?

Kogo może zainteresować ten zawód?

Rynek motoryzacyjny ciągle się rozwija. Z każdym rokiem pro drogach porusza się więcej i więcej samochodów. W takim wypadku tworzy się coraz więcej miejsc pracy dla osób chcących w przyszłości zostać kierowcą lawety. Jest to marzenie zawodowe ludzi, którzy pasjonują się motoryzacją, jak również dla tych, którzy lubią być w ciągłym ruchu. Chcąc zostać kierowcą, takiej lawety w większości przypadków trzeba być kierowcą zawodowym. W takim wypadku zmuszeni jesteśmy mieć prawo jazdy przynajmniej kategorii C. Dozwolone jest także, aby osoby z prawem jazdy kategorii B , jednak da się zauważyć, że podstawowe jazdy nie daje odpowiedniego przygotowania do poruszania się z takim sprzętem. Spowodowane jest to tym, że laweta i jej sposób poruszania jest znacząco inny niż zwykłym samochodem osobowym. Duża część tych pojazdowi posiada dźwignię HDS (służy do wciągania aut spoza jezdni), które kierowca musi potrafić obsłużyć. Tak więc do kierowania lawety, kierowca nasamprzód powinien zdobyć odpowiednie doświadczenie.

Jakie umiejętności są odpowiednie do tej pracy?

Od osoby chcącej zostać w przyszłości kierowcą lawety wymaga się szybkiego reagowania na zaistniałe sytuacje i nagłe wezwania, które mogą się zdarzać nawet i późno w nocy. Istotną kwestią jest umiejętność pracy na odpowiednim poziomie bez względu na trudne warunki pogodowe. Niezwykle ważne są również dwie kwestie: stres i bezpieczeństwo. Odnosząc się do pierwszego zagadnienia, praca ta powoduje wiele stresu, dlatego też kierowcy powinni umieć radzić sobie pod presją czasu, a także potrafić kontrolować emocje. Podejmując temat drugiej kwestii, należy powiedzieć, ze zajęcie to nie należy do najbezpieczniejszych na świecie. Każdego dnia taki pracownik ma kontakt z ciężkim sprzętem, a także ryzyko powoduje zlokalizowanie pracy przy ruchliwych drogach. Umiejętność sprawnego organizowania wraz z zachowaniem wszelakich zasad BHP to odpowiednia droga do sukcesu w tym zawodzie.
Uwzględniając wszelkie niedogodności i poświęcenia, zarobki w tym zawodzie wyglądają naprawdę dobrze, ponieważ wahają się w przedziale od 3500 do 5500 zł brutto miesięcznie.

Przepisy które regulują pracę kierowcy lawety i przewozu samochodów

Praca ta powinna być wykonywana z wykorzystaniem wszelkich , niezbędnych urządzeń służących do zabezpieczenia przewożonych samochodów. Najważniejszymi są pasy bezpieczeństwa i pasy transportowe, a w wypadku cięższych ładunków stosujemy łańcuchy.
Odpowiednie wytyczne regulują jak odpowiednio przewozić taki towar.
Jednym z takich rozporządzeń jest ustawa Prawa Ruchu Drogowego, mówi ona m.in., że: przewożony towar nie może wykraczać poza dopuszczalną masę całkowitą, ładunek musi być zabezpieczony przed zmianą położenia czy o tym, że nie może on przekraczać dopuszczalnej ładowności pojazdu. Drugim zbiorem takich zasad jest norma PN-EN 12195. Mówi ona np. jak odpowiednio wyznaczyć i dobrać liczebność i rodzaje elementów, którymi umocujemy nasz przewożony ładunek. Ostatnim przepisem regulującym zabezpieczenie przewożonych ładunków jest rozporządzenie o homologacji. Z jego treści wynika, że samochody użytkowe powinny posiadać od 6 do 12 zabezpieczeń.