Dbanie o felgi i opony: wszystko, co musisz wiedzieć
Bez względu na to, jak ostrożnie jeździsz, prawie niemożliwe jest zapobieganie zbieraniu brudu na oponach i felgach aluminiowych. Od pyłu hamulcowego po błoto i deszcz, stopy są narażone na działanie żywiołów, dlatego ważne jest, aby regularnie je czyścić i chronić, aby zawsze były zadbane i lśniły jak nowe. Aby te błyszczące felgi wyglądały jak najlepiej przez długi czas, oto nasze podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji felg i opon. Dzięki nim obsługa kół stanie się o wiele prostsza.
Informacje na początek
W idealnym świecie czyścilibyśmy nasze alufelgi po każdej podróży, ale nie jest to realistyczne dla większości właścicieli samochodów. Kompromis z płukaniem co dwa tygodnie; pomoże utrzymać felgi w dobrym stanie.
Jeśli myjesz całą zewnętrzną powierzchnię samochodu , powinieneś najpierw wyczyścić alufelgi. Dzieje się tak, ponieważ chcesz zminimalizować rozpryskiwanie się pyłu hamulcowego na niedawno wypolerowany lakier – zaufaj nam, o wiele łatwiej jest najpierw umyć koła!
Zdejmowanie kół
Nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz naprawdę dokładnie wyczyścić koła, możesz je wyjąć z samochodu, ponieważ będziesz mieć lepszy dostęp do tych trudno dostępnych miejsc. Wykonaj poniższe czynności, aby bezpiecznie je usunąć:
- Zaparkuj na równej powierzchni i upewnij się, że hamulec ręczny jest zaciągnięty.
- Za pomocą klucza do kół poluzuj nakrętki o kilka obrotów.
- Podnieś samochód za pomocą lewarka.
- Umieść podpórkę pod odpowiednim punktem podparcia i ostrożnie opuść samochód na podpórkę.
- Zdejmij poluzowane nakrętki koła i koło.
Po zdjęciu koła ważne jest, aby upewnić się, że felga nie dotyka podłoża, ponieważ może to porysować lub uszkodzić powierzchnię. Zawieś koło na dwóch kawałkach drewna. Upewnij się, że koło jest w pełni wyczyszczone i bezpiecznie zwrócone do samochodu przed rozpoczęciem prac przy kolejnym kole.
Jak usunąć pył hamulcowy z felg aluminiowych?
Koła są prawdopodobnie najtrudniejszą częścią Twojego samochodu w utrzymaniu wysokiego standardu i jest to w dużej mierze spowodowane zanieczyszczeniem osadami, takimi jak pył hamulcowy. Pył hamulcowy jest głównym problemem w samochodach z felgami aluminiowymi; jest żrący, nieestetyczny i może być niezwykle trudny do usunięcia.
Pył hamulcowy tworzy się, gdy okładzina hamulcowa zużywa się podczas hamowania. Za każdym razem, gdy hamujesz, cząsteczki z klocka odlatują i przyklejają się do obręczy, tworząc warstwę pozostałości, która z czasem się pogarsza. Pył hamulcowy składa się z opiłków metalu, pozostałości kleju i włókien węglowych, a ponieważ osadza się na obręczy w wysokiej temperaturze, wnika w powłokę ochronną felgi — powodując plamy i, jeśli pozostawi się je na zbyt długo, korozję.